הדברת עכברים

הדברת מכרסמים

תוכן עניינים

שמים סוף לבעיה

עכברים ידועים כמטרד תברואתי עקשן במיוחד. קשה לאתר אותם, הם מסבים נזק רב לרכוש, חמקמקים ו'על הדרך' גם עלולים לחשוף אותנו בפני מחלות קשות ומסכנות חיים.

בעוד שהימצאותם של חרקים יכולה לעורר בנו חלחלה אך בכל זאת לאפשר לנו להגיב ולחסלם, הרי שהימצאותו של מכרסם דוגמת עכבר איננה מותירה יותר מדי ברירות, אלא להסתמך על בעל מקצוע.

נשיכתו של עכבר כואבת, ולצד זאת תצריך מאתנו לכותת את רגלינו ולהגיע לקופת החולים הקרובה כדי לוודא שלא נחשפנו לשום מחלה. מומלץ שלא להתמודד עם עכברים לבד, הם מהירים וכאשר הם נרתעים הם גם יודעים לעמוד על שלהם ולהגן על עצמם.

צוות המרכז לאיכות הסביבה מונה מדבירי עכברים מיומנים ובעלי הסמכה כחוק מטעם המשרד להגנה על הסביבה. בין אם מדובר בחדר בודד, בית או דירה, ואף מבנה מגורים משותפים או מגדל, לרשותנו הפתרונות המקצועיים שישימו סוף לבעיית העכברים אחת ולתמיד.

מאפייני העכבר

שני מינים בולטים אותם יש להכיר:

  • עכבר השדה – כשמו כן הוא, והוא מצוי בעיקר באזורי טבע. ידוע ככאב ראש לא קטן כלל עבור חלקאים שכן הוא ניזון מן מיבול השדה. בנוסף לכך, הוא מתאפיין בשיניים ולסתות חזקות המאפשרות לו לכרסם ולהסב נזק לרכוש. לצד כל אלו, עכבר השדה נושא עמו מחלות שונות המהוות סכנה ממשית לחלקאים ולנוכחים באזור לרבות סלמונלה ונגיפים רובים שונים.

  • עכבר מצוי – להבדיל מעכבר השדה, העכבר המצוי יבקש להתמקד באזורים מאוד פרטניים, ולרוב יהיה נוכח בבתים או באזורים עירוניים שונים בהם יוכל למצוא מסתור (דוגמת מדמנות לאיסוף אשפדה). הוא נוהג להסתתר באזורים חשוכים דוגמת מחסנים או פתרונות אפסון דוגמת ארונות שירות. לרוב יהיה קשה לאתרו כיוון שהוא נחשב למכרסם 'פחדן' וחמקמק במיוחד. דווקא כאן טמונה הסכנה, שכן לא נחוש בו, ואם נשלח את ידינו לאזור בו הוא נמצא, הוא עלול לנסות לנשוך.

חשוב יהיה לציין כי שני המינים הללו מאוד דומים זה לזה במאפייניהם הפיזיים, ודרך הטיפול היא דומה, רק מתבססת על תנאי שטח שונים.

הבדל ניכר הוא בכך שעכבר השדה לעומת העכבר המצוי, נוהג להתפרש על פני שטח נרחב יותר. 

כיצד פותרים בעיית עכברים?

הדברת עכברים או לכידת עכברים? זה נורא תלוי בנסיבות, וכאשר תנאי השטח יהיו קשים, ואנו נזדקק לפתרון מהיר והרמטי, הרי שנתבסס על הדברתם.

כדי להביא לפתרון מלא ומקיף של הבעיה, אלו הם הצעדים בהם ננקוט:

1. זיהוי המכרסם

ראשית נבקש לזהות האם מדובר אכן במאפיינים של עכבר, או שמא מדובר בחולדה, דבר המצריך הדברה מסוג אחר.

כך למשל, צואת העכברים היא עגלגלה וקטנה, בעוד שצואת החולדות היא דמוית אורז גדול. כרסום העכברים הוא מזערי יותר לעומת כרסום של חולדות אשר מסגיר כי מדובר היה בבעל חיים גדול ממדים.

זיהוי המכרסם יאפשר לנו להתוות את אופן ההדברה הנחוץ.

2. זיהוי מוקדים

הדברה מקצועית מתחילה באיתור המוקדים אשר הובילו לקיומה של הבעיה מלכתחילה.

נבקש לאתר את כל המוקדים שיכולים להוות מסתור ואזור מחייה עבור העכברים דוגמת ארונות שירות, מחסנים, איסוף של חפצים שונים במרפסת הבית או בחצר, חדר האשפה, פתחי אוורור וכיוצא בכך.

כאשר נלמד לזהות את המוקדים הבעייתיים, כך נוכל להתמקד לא רק בהדברה עצמה, אלא גם במיגור הבעיה משורשיה.

3. אמצעי הדברה

הדברה מקצועית מתחילה באיתור המוקדים אשר הובילו לקיומה של הבעיה מלכתחילה.

נבקש לאתר את כל המוקדים שיכולים להוות מסתור ואזור מחייה עבור העכברים דוגמת ארונות שירות, מחסנים, איסוף של חפצים שונים במרפסת הבית או בחצר, חדר האשפה, פתחי אוורור וכיוצא בכך.

כאשר נלמד לזהות את המוקדים הבעייתיים, כך נוכל להתמקד לא רק בהדברה עצמה, אלא גם במיגור הבעיה משורשיה.

לרשותנו מספר שיטות הדברה שונות לרבות:

  • הצבת מלכודות – תיבות מעין כלוב המכיל בתוכו פתיונות. כאשר מדובר בעכבר בודד או מספר עכברים בודדים בלבד, הרי שזוהי יכולה להיות התשובה הניצחת לבעיה. תיבות ההאכלה מאפשרות לנו ללכוד את העכברים ולשחררם בטבע.
  • מלכודות עכברים – מדובר במלכודות שלמרבה הצער אינן הומאניות. אלו מלכודות דבק אשר לוכדות את העכבר ולא מאפשרות לו לזוז. לרוב המלכודות הללו יהרגו אותו. לעתים אין ברירה, וכאשר מדובר בבעיית עכברים קשה, זהו הפתרון היעיל ביותר.
  • ריסוס עכברים – ניתן להשתמש לחילופין בריסוס נגד עכברים. לרוב נרתום את האמצעי הזה כאשר מדובר יהיה בבעיית עכברים קשה. לדוגמה בבנייני מגורים משותפים. הריסוס יכלול את כל אזור המבנה לרבות הלובי, חדר המדרגות, הגינה, וחדר הזבל. לעתים גם גג הבניין. 

השאירו פניה ואיש מקצוע ישוב אליכם בהקדם:

כיצד יודעים שיש עכבר בבית?

רגע לפני שאתם מרימים צלצול למדביר עכברים מוסמך, נחלוק אתכם כמה טיפים קטנים שיסייעו לכם לזהות מיהו היצור שמסתובב לכם בין הרגליים:

1. גללי עכברים

גללי העכברים הם אחד מן הרמזים הבולטים ביותר על סוג המכרסם שהפך את ביתכם לביתו.

גללי העכברים לרוב מתאפיינים בעיגולים קטנים וזעירים.

לרוב הגללים יתרכזו באזורים מועדים לפורענות דוגמת אזור המטבח ובו ישנו שפע של מזון. חשוב לדעת שכאשר הגללים הם דמוי אורז גדול, הרי שהם שייכים לחולדה ולא לעכבר.

צואת העכברים, בדומה לצואת יונים למשל, היא פתח לסוגיות תברואתיות והיא עלולה לחשוף אותנו למחלות.

2. כרסום חפצים

גם חולדה אמנם מכרסמת חפצים, אך העוצמה שלה היא רבה הרבה יותר.

אם אתם רואים שישנם אזורים שנאכלו קלות, החל מחוטי חשמל ועד לעץ של ארון המזווה, הרי שייתכן מאוד ויש לכם עכבר שמתרוצץ בבית מבלי להיראות.

3. רעשים

העכבר אמנם נחשב לחיה עדינה וקטנה, אך אפשר לשמוע את צעדיו ובעיקר כאשר הוא מתהלך בארונות ובאזורים עם עץ.

הזמן הטוב ביותר לאתר את הימצאותו של עכבר הוא בשעות הערב והלילה, אז הבית שקט וגם מדובר בשעות הפעילות ביותר של המכרסמים.

4. ערכו ניסוי קטן

הניחו חתיכה של אוכל (אפשר גבינה וכך להיות ממש קלאסיים כמו בסרטונים המצוירים) או נקניק לשם הדוגמה, ובדקו אם פיסת האוכל נאכלה, ננגסה או אפילו נעלמה.

זהו בהחלט סימן מסגיר להימצאותו של מכרסם בסביבתכם.

האם ניתן להדביר עכברים לבד?

אמנם ציינו קודם לכן שמומלץ להזעיק מדביר עכברים כדי שיפתור את הבעיה; אולם ישנם לקוחות הפונים אלינו ומתייעצים באשר לאפשרויות העצמאיות העומדות בפניהם.

המלצתנו היא על רכישת מלכודת כלוב ובה מותירים פיתיון. כאשר העכבר ייכנס אל תוך הכלוב, משקלו יגרום לכלוב להיסגר וכך תוכלו לקחת את העכבר ולשחררו בטבע.

יש לציין כי חלק מן האנשים נרתעים מלשחרר את העכבר וחוששים מן השלב הזה. מומחה להדברת עכברים יבצע זאת עבורכם במסגרת עבודת ההדברה.

כמו-כן, ניתן להשתמש במלכודת דבק או מלכודת קפיץ ללכידת עכברים. נציין כי אלו הן טכניקות לא הומאניות אשר פוגעות בעכבר ויכולות גם לגרום למוות בייסורים קשים. עם זאת, הן מביאות עמן אפקטיביות גבוהה.

כמה עולה הדברת עכברים?

להדברת עכברים מחיר הנגזר ממספר היבטים:

בחתך גס, ניתן לומר כי להדברת עכברים מחיר הנע בין 400 שקלים ל-600 ש"ח, כאשר הדבר תלוי שוב, במידת המורכבות של הפרויקט.

בשיחה עם המוקד המקצועי של המרכז לאיכות הסביבה, נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה והתייעצות, וזאת כדי לספק לכם הצעת מחיר משתלמת ומותאמת אישית.

האם ניתן למנוע את הישנות הבעיה?

וודאי.

חשוב נורא לדעת גם כיצד להימנע מן הפעם הבאה שבמהלכה עכבר יצוץ לנו בין הרגליים:

  • שאריות מזון – הקפידו לעשות סדר בבית או במשרד בכל רגע נתון. בעיקר בבתים צמודי קרקע, מומלץ לאסוף את שאריות המזון ולא להותיר אותן על השולחן (למשל מגש פיצה שנותר כך על השולחן בשעות הערב).
  • איטום הפחים – הקפידו לסגור את פח הזבל בכל עת. כמו כן, מומלץ לפנות את פח האשפה מדי יום כדי להימנע מהותרת שאריות מזון.
  • איטום פתחים – פתחי אוורור, תעלות של מזגנים, מרזבים וכל פתח אשר יכול לתת לעכבר להיכנס אחר כבוד לביתנו.
  • סדר בבית – אם הגינה שלכם עמוסה בחפצים הזרוקים בה, או לחילופין ישנו מחסן ובו ממוקמים אינספור חפצים שונים, הרי שחשוב להקפיד לסדרם ככל הניתן. אלו הם אזורי מסתור נהדרים עבור העכברים.
  • טיפוח הגינה – חצר הבית זקוקה לטיפוח אך אתם לא מוצאים את הזמן? ככל הנראה שזוהי הסיבה שתדרבן אתכם לכך. דשא גבוה מהווה מסתור נהדר לעכברים. כאשר הם חשופים אל מול דשא נמוך, העכברים פשוט נסוגים לאחור.

התייעצו איתנו

לקבלת מידע אודות שירות הדברת עכברים ומכרסמים, ניתן ליצור קשר טלפוני עם המוקדנים של המרכז לאיכות הסביבה, או להשאיר פניה לקבלת שיחה חוזרת עם נציג שירות.

הדברת חרקים:

הדברת מכרסמים:

התייעצו איתנו:

התייעצו איתנו: