הדברת פשפשים

הדברת מזיקים

תוכן עניינים

שירות הדברה נגד פשפשים

ישנם מזיקים אותם אנו יכולים להדביר בעצמנו דוגמת נמלים, אולם כאשר מדובר בפשפשים, הרי שהם נוהגים לקונן ולהתרבות בתוך אזורי בד דוגמת הריהוט שבסלון ומזרן המיטה. בתרחיש שכזה, אין כל מנוס מהזמנת בעל מקצוע שיסלק את המזיקים.

ישנם מאות מינים שונים של פשפשים בישראל, לכל אחד ואחד יש את המאפיינים שלו; אולם לכולם ישנו מכנה משותף אחד: הם מתרבים באופן מהיר, והעקיצות והגרד שהם מותירים מהווים מטרד שאי אפשר להתעלם מפניו.

התנאים הטובים להם זוכים הפשפשים בתוך הריפוד של המיטה או הספה לשם הדוגמה, הופכים את ביתנו ליעד פגיע ומאוד רגיש. הם נהנים מגישה מהירה ויעילה אל מגוון מזונות שונים אותם אנו צורכים, ומנגד, הם מתגוררים במקום מסתור המאפשר להם להטיל את ביציהם.

מאפייני הפשפש

אחד ממאפייניו הבולטים של הפשפש הוא קצב ההתרבות המסחרר שלו

הפשפשים אינם מגיעים בהמוניהם לביתנו, אולם כאשר הם מטילים ביצים, אין מדובר באחת, שתיים או עשרות, כי אם מאות ביצים שעתידות לבקוע בכל רגע נתון.

את הפשפשים עצמם קל נורא לזהות: 

  • מדובר בחרק קטן עם כנפיים (גודלו מגיע עד ל-5 מ"מ לכל היותר), אך שאיננו יכול לעוף. 
  • מבנה גופו שטוח
  • הוא מתאפיין ביכולת תזוזתית גבוהה מאוד. במרבית הפעמים, תראו אותם ממש מקפצים ממקום למקום באופן שהעין איננה יכולה לעקוב אחריהם. 
  • לרוב אנו נזהה את הפשפשים כתוצאה מעקיצתם הכואבת. יהיה מדובר במספר רב של עקיצות בעלות שטח קטן. העקיצות יהיו מסודרות באופן מופתי כשורה אחידה. הדבר נובע מדרך העבודה הסיסטמטית של הפשפשים.
  • צבעם של הפשפשים הינו אדום חום כהה.

 

רבים טועים לחשוב כי הפשפשים מוצאים את בעלי החיים למקור מזון טוב, אולם הם מעדיפים למצוץ את דמם של בני האדם (איך נאמר, זכינו!).

אמצעי זיהוי יעיל להימצאות פשפשים: נטייתם איננה לעקוץ אותנו דווקא באזור הרגליים, כי אם גם באזורים גבוהים יותר דוגמת הכתפיים, הידיים והבטן העליונה. זאת בשונה מפרעושים שלרוב מתרכזים באזור הרגליים.

השאירו פניה ואיש מקצוע ישוב אליכם בהקדם:

איך הפשפשים הגיעו לביתנו?

כפי שציינו לעיל, הפשפשים מצויים בעיקר בתוך בדים ואריגים דוגמת המזרן שבמיטה או הספה שבבית. אותו הדבר מתרחש בבגדים שלנו, בתיקים ובשלל חפצים שונים.

ברגע שהפשפשים התבייתו על החפצים שלנו ונבדקו אליהם, הרי שהם גם יגיעו לבסוף אל ביתנו. זוהי הסיבה למשל, שאכסניות רבות במדינות עולם שלישי ובהן ישנם טיולי טבע רבים, מתאפיינות בריבוי פשפשים.

קשה נורא להבחין בהם, וגם כאשר נביא אותם לביתנו, הרי שלא נדע לזהותם באופן מידי. הבעיה עלולה לצוץ לפתע בוקר אחד. ממש כך.

ומדוע?

כיוון שהפשפשים הם חרקים הפעילים בעיקר בשעות הלילה, אז הם עוקצים במלוא המרץ ומוצצים דם בשביל ביציהם.

כיצד הדברת פשפשים מתבצעת?

איתור המוקדים

ההדברה של הפשפשים נערכת במספר שלבים, כאשר בראש ובראשונה מדביר פשפשים יבקש לסקור את הבית ולהבין גם מדייריו היכן טמונים האזורים בהם הם נעקצים. לרוב יהיה מדובר בספה שבסלון ובמיטה (ומכאן גם נאמר שפשפש המיטה הוא הנפוץ ביותר).

דרך שורה של 'ראיות' הפזורות בבית, כמו גם העקיצות שתציגו, נוכל לזהות באופן וודאי כי אכן מדובר בפשפשים.

ריסוס וקיטור

השלב הבא להדברה המלאה של הפשפשים ייעשה באמצעות חומרי ריסוס מיוחדים.

אנו במרכז לאיכות הסביבה מקפידים להשתמש אך ורק בחומרי הדברה אורגניים. דעו והישמרו מפני חומרי הדברה עם כימיקליים עוצמתיים. חל איסור בתכלית האיסור להשתמש בהם, כיוון שהם נטמעים באריג ועלולים לסכן את הדיירים.

לאחר מכן, נשתמש במכשור מקצועי להזרקת קיטור בעוצמה גבוהה אל הבד. זוהי דרך נוספת ויעילה המאפשרת להדביר את הפשפשים ולמגר את הבעיה.

הסרה ידנית

למרבה הצער, מדובר בפעולת הדברה שלעתים גם מצריכה מלאכה ידנית מרובה.

הפשפשים הם חרקים קטנים, זעירים ועקשניים במיוחד. לכן, תתבצע סריקה מעמיקה של כל הריהוט והוצאתם של הפשפשים הנותרים באופן ידני באמצעים שונים לרבות רצועת דבק עוצמתית.

חיטוי לאחר סיום ההדברה

עם סיום ההדברה, נבקש לנקות את כל האזורים בהם שכנו הרהיטים תוך שימוש באקונומיקה וחומרי חיטוי נוספים.

המלצתנו ללקוחותינו, וזאת כדי למנוע את הישנותה של הבעיה, היא לכבס את כל הבגדים ללא יוצא מן הכלל כולל המצעים. הפעילו את מכונת הכביסה על טמפרטורה העומדת על 60 מעלות, וזאת כדי להבטיח שגם אם נותר ולו פשפש אחד, הרי שהוא לא ישרוד את מלאכת הניקוי.

כמה עולה הדברת פשפשים?

מחיר הדברת פשפשים נשען באופן משמעותי על מידת מורכבותו של הפרויקט.

ריסוס נגד פשפשים בחצר הבית כחלק מתחזוקה שוטפת, יכול לנוע בן 300 ל-400 שקלים, בעוד שריסוס הבית וחיטוי ריהוט ואריגים בהם מתגוררים הפשפשים, יכול להגיע גם ל-1000 ואף 1500 שקלים.

מספר המוקדים בבית, וכן גודלו של הפרויקט (למשל חיטוי של דירה לעומת חיטוי של מלון או אכסניה), גם הוא ישפיע על המחיר.

האם ניתן יהיה לפתור את הבעיה באופן מידי?

לא בהכרח, וזה מאוד תלוי נסיבות וחומרת המצב.

אם מדובר במקרה קל, הרי שייתכן מאוד ובתוך מספר שעות עבודה, נוכל להביא לסיום נוכחותם של הפשפשים במאת האחוזים.

עם זאת, ישנם מקרים בהם מדובר בפעולת הדברה ממושכת מאוד, פעולה המצריכה גם ביקור חוזר מטעם המדביר יום לאחר ביצוע העבודה.

הזמנת מדביר פשפשים

במרכז לאיכות הסביבה תוכלו להזמין מדביר מזיקים המתמחה בהדברת פשפשים באופן הרמטי ומקצועי.

לרשותנו אנשי מקצוע מיומנים ובעלי ניסיון רב, בפריסה ארצית מלאה ובזמינות גבוהה:

התייעצו איתנו

מעוניינים להזמין מדביר פשפשים?

לכל שאלה והתייעצות, אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם המוקד הארצי של המרכז לאיכות הסביבה. צרו עמנו קשר טלפוני או השאירו פניה באתר ואנו נשוב אליכם בהקדם האפשרי.

התייעצו איתנו: